Produkcja na zamówienie

Poliamid - Półfabrykaty

Waga odlewu: max 200 kg

Malowanie:   min. 100 kg (czarny, szary, czerwony, żółty, niebieski, zielony)

Modyfikacje: min. 100 kg (olej, Desmodur, grafit, MOLYKA, guma)

Płyty: ≠ 8-100 mm w rozmiarze 1000 x 2000 mm, ≠ 110 do 160 mm w rozmiarze 1000 x 1000 mm

Pręty ciśnieniowe: o średnicy 30-100 mm, długość 1000 mm

Pręty z odlewu : średnica 110 mm, długość 710 do 1000 mm

Rury: średnica zewnętrzna 60 do 510 mm, długość 1000 mm

Pierścień: Średnica zewnętrzna 150 mm – 500 mm, długość 200 do 400 mm

Poliamid – części obrabiane

Zgodnie z Państwa indywidualnymi projektami wytwarzamy produkty zarówno na urządzeniach konwencjonalnych jak i maszynach CNC

TERMINOLOGIA półfabrykaty

Pręt lity – Produkt okrągły, kształt cylindryczny, odlew wykonany metodą statyczną pod ciśnieniem atmosferycznym.

Pręt ciśnieniowy – Przekrój kołowy o określonej długości, powstały w wyniku polimeryzacji w matrycy pod ciśnieniem.

Rura – Wydrążony pręt o określonej zewnętrznej i wewnętrznej średnicy i długości.

Tablica – Produkt w kształcie prostopadłościanu z określoną grubością, szerokością i długością.

Blok – Wyrób kwadratowy lub prostokątny o określonych wymiarach.

Odlew formowany – Produkt wykonany z odlewu, zwykle z projektu, przeznaczony do dalszego przetwarzania.

Przedmiot obrobiony, zestaw – Końcowy produkt do bezpośredniego wykorzystania, (zakończenia np. łożysk, wałów itp).

Obróbka

Aktualnie poliamid Yarid może być obrobiony na zwykłych maszynach do obróbki metalu, przy założeniu, dobrze naostrzonych narzędzi.

Podczas obróbki produktów z materiału Yarid należy przestrzegać następujących zaleceń:

Dojrzewanie: Odlew z Yaridu powinien być opracowany co najmniej z 6 tygodniowego, dojrzałego materiału. Środowisko o podwyższonej wilgotności pomaga zrównoważyć zawartość wody, ponieważ po wykonaniu odlewu jest praktycznie suchą masą. Dojrzewanie Yaridu zmniejsza naprężenia w odlewach, które występują głównie w stałych blokach.

Cięcie płyt: Zaleca się stosować piłę tarczową z ostrzami z węglika spiekanego, prędkość do 900 min-1 ,przemieszczenie do 500 mm.min-1 (przybliżona wartość) chłodzenie emulsją.

Frezowanie: Zaleca się używać głowicy do frezowania ze stali szybkotnącej, max prędkość do        2000 min-1 , przemieszczenie max do 450 mm.min-1 lub 0,5 mm / ząb (wartość przybliżona)- w zależności od średnicy narzędzia i chropowatości powierzchni. Nieproporcjonalne przy prędkości obwodowej i szybkości posuwów występuje niepożądane stopienie układów scalonych, które może zostać wyeliminowane przy użyciu cieczy chłodzącej. Recom. α kąt przyłożenia = 10 do 20 °,               czoło g = 5-15 °.

Obróbka: Do obróbki zgrubnej, zaleca się używać noża z polerowanym rowkiem (łamacza wiórów). Do sprawnego przepływu wiórów, prędkość 1200-2000 min-1  / przemieszczenie max 600mm.min-1 (wartość przybliżona)- w zależności od średnicy narzędzia i chropowatości powierzchni. Nieproporcjonalne przy prędkości obwodowej i szybkości posuwów występuje niepożądane stopienie układów scalonych, które może zostać wyeliminowane przy użyciu cieczy chłodzącej. Zalecane noże z geometrią: Kąt przyłożenia α: = 10 do 20 °, kąt natarcia g = 5-15 ° . W produktach o kształcie cylindrycznym z litych bloków, zaleca  się najpierw obrabiane kształtów z większymi dodatkami , a dopiero po 24 godzinach dojrzewania zaleca się wykończyć obrabianie (wymiar zewnętrzny).

Wiercenie: Dla otworów od  ø10 mm zaleca się wyłącznie wiertło manualne smarowane olejem maszynowym J4, J5. Jeżeli wykonywany jest otwór przelotowy, to zaleca się, aby w blokach o wymiarze  Ø150 mm i większym, w bloku wykonywać otwory wiertłem  ø15 – 20 mm na głębokości 30 mm i odstawiać na co najmniej 24 godziny. Zalecana geometria wiertła:  kąt przyłożenia α 10 do 20 °, kąt natarcia g = 5 do 15 ° kąt j = końcówka 90, kąt spirali około 12 – 16 °.

Rozwiercanie: Przy pracy wstępnej zalecane jest by rozwiercać otwór po 24 godzinnym odpoczynku materiału. Do rozwiercania używa się ręcznej maszyny oraz podajnika oleju do smarowania.

Scroll to Top